ניטור קרציות בבנימינה

ניטור קרציות בבנימינה

עקב מקרי התחלואה בקדחת הכתמים שנתגלו בשנה שעברה בבנימינה, המועצה פועלת ביחד עם צוות איגוד ערים וטרינרי שומרון לניטור קרציות וטיפול מקדים כחלק מהפקת הלקחים בעקבות מקרים שהתגלו בשנה שעברה.
 
השבוע ערך צוות האיגוד ביחד עם אגף שפ"מ של המועצה ניטור במקומות שבהם התגלו מקרים בשנה שעברה. למרות שלא אותרו קרציות במקומות הנ"ל, צוות האיגוד ימשיך בפעילות הניטור גם בשבועות הקרובים.
 
קדחת הכתמים נגרמת על ידי " ריקציה קונורי " המועברת על ידי קרצית הכלב החומה. הקרציות מעדיפות מזג אוויר יבש וחם ובדרך כלל הן שכיחות יותר באביב ובקיץ. בתקופת האביב הקרציות עסוקות בהטלת ביצים ולכן נפוצות מאד. בעקבות שינויי האקלים בעשורים האחרונים ניתן למצוא קרציות כמעט בכל ימות השנה אם כי הן נדירות יותר.
המחלה מועברת לבני אדם ע"י עקיצתה של קרצית נגועה. באדם, המחלה מופיעה בדרגות חומרה שונות כמו חום גבוה, צמרמורות, כאבי שרירים ועצמות, חולשה כללית. בשלבים מתקדמים, תופענה גם בהרות בכפות הידיים והרגליים (בצדן הפנימי). במקרים נדירים, המחלה עלולה להסתיים במוות.
 
על מנת להימנע מהדבקה במחלה, יש לבצע מספר פעולות :
1. להקפיד על טיפול הכלבים בתכשירים יעלים נגד קרציות.
2. מומלץ לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב או במקומות המרבץ שלו.
3. בעונת האביב והקיץ מומלץ מאד לספר את הכלב, הקרציות נתפסות לרוב על הפרווה, יהיה קל יותר להבחין בהן במידה ושיער הכלב קצר.
4. יש לשמור על היגיינה אישית אחרי טיולים במוקמות כפריים או ביקור בחוות כלבים.
5. בקרב תינוקות וילדים, שעלולים שלא להרגיש את הימצאות הקרצייה על גופם, יש לבדוק מקומות חבויים בגוף כגון מאחורי האוזניים, או קרוב לאיברי המין.
6. במידה שהתגלתה קרצייה, יש להקפיד לשלוף אותה במלואה באמצעות פינצטה ולא למעוך אותה עם האצבעות על הגוף. אחרי שליפת הקרצייה יש לכבס היטב את הבגדים.
ד"ר ריאד בדראן, מנכ"ל איגוד ערים וטרינרי שומרון פונה לתושבים ומבקש לדווח לאיגוד או למועצה במידה ושינה שכיחות של קרציות על בעלי חיים או בסביבה.
 
מייל – Igud@vet-shomron.com טל: 04-6373094 / 04-6705718